تبلیغات
قالب وبلاگ قالب وبلاگ
fardaiema - بهترین شهرهای دنیا برای زندگی
 
fardaiema
وبلاگ شخصی سروش نامجویان
درباره وبلاگ


سلام من سروش نامجویان هستم
امیدوارم وبلاگم به دردتان بخورد

مدیر وبلاگ : سروش نامجویان
نویسندگان
نظرسنجی
بهترین کمپانی خودرو سازی از نظر خدمات پس از فروش کدام است؟
 

این روزها که با عجله می‌روند ، ما را هم با خود می‌برند تا آنجا که دیگر شاید کمتر به آنچه در اطرافمان می‌گذرد توجه کنیم. همین می‌شود که معنای عبارت‌هایی مانند «کیفیت زندگی» کم کم برایمان رنگ می‌بازد و زندگی‌مان تبدیل می‌شود به یک روزمرگی تکراری و خسته‌کننده؛ بی‌آنکه بدانیم. در این میان اما کافیست اتفاقی مانند نمایشگاه کتاب و یا حتی بارش یک باران بهاری بیفتد تا شاید کلافگی ترافیک، ازدحام جمعیت، آلودگی معابر و انتظار برای رسیدن یک اتوبوس یا تاکسی و… برای چند لحظه ما را به تفکر درباره فضای شهری که در آن زندگی می‌کنیم وادارد.

در آن طرف کره زمین اما اوضاع کاملا متفاوت است تا جایی که شهرهای بزرگ برای قرار گرفتن در فهرست بهترین‌ها از یکدیگر پیشی می‌گیرند. قصه کیفیت زندگی در چنین شهرهایی با شاخصی به همین نام و البته میزانی دیگر به نام زیرساخت شهری تعریف می‌شود. به این ترتیب هریک از شهرهای بزرگ دنیا رتبه‌بندی شده و بر اساس ویژگی‌های خاصی از هم فاصله می‌گیرند. مجله فوربس که معمولا به انتخاب بهترین‌های دنیا شناخته می‌شود به تازگی جدیدترین فهرست خود را از بیست شهر بزرگ دنیا به عنوان بهترین مکان‌ها برای زندگی، منتشر کرده است. شاخص کیفیت زندگی در حقیقت بر اساس عواملی مانند قانون‌مداری شهری، کیفیت سلامت و بهداشت، کنترل بیماری‌های واگیردار، قدرت خرید، میزان رشد جرایم، کیفیت آموزش و تجهیز مدارس، کیفیت حمل و نقل عمومی، میزان پروازهای بین‌المللی در فرودگاه‌های محلی، هماهنگی فضای اجتماعی و سیاسی در میان شهروندان، تعداد ورزشگاه‌ها و پارک‌ها، تعداد سینماها و تئاترها، شرایط آب و هوایی، قیمت مسکن، میزان آمادگی در برابر بلایای طبیعی و حتی دسترسی به سوپرها و خواروبار فروشی‌های محلی از عدد ۱۰۰سنجیده می‌شود.

با این اوصاف شهرهای اروپایی انگار از شرایط بهتری از نظر شاخص کیفیت زندگی در میان ۴۲۰ شهر دیگر جهان برخوردارند. جالب این است که پایتخت یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا رتبه چندان چشمگیری در این فهرست بدست نیاورده است. نیویورک در این فهرست صدمین جایگاه را در اختیار گرفته تا مایه تعجب بسیاری از جهان سومی‌ها بشود. با این همه حالا می‌توانید بهترین شهرهای جهان برای زندگی را به ترتیب بخوانید:

 

وین در اتریش

wien oper the night of بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

 

پایتخت جمهوری اتریش با جمعیت ۷/۱ میلیون نفری بزرگ‌ترین شهر این کشور است. این شهر همچنین دهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا هم هست. وین در واقع به خاطر وجود بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان کشورهای صادر کننده نفت یا اوپک هم در دسته مهم‌ترین شهرهای دنیا قرار دارد. این شهر که در شرق اتریش قرار گرفته، همسایه کشورهایی مانند چک، اسلواکی و مجارستان هم هست. وین که به خاطر آب و هوای خوب و مراکز درمانی بسیار مجهزش در دنیا شناخته می‌شود، شاخص کیفیت زندگی ۵/۱۰۵ داشته و با شاخص زیرساخت شهری ۹/۱۰۱ اولین شهر از میان بهترین مکان‌های مناسب زندگی دنیا به حساب می‌آید.

 


 

زوریخ در سوئیس

zurich01 بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

بزرگ‌ترین شهر سوئیس است که معمولا به عنوان پایتخت فرهنگی در برابر برن به عنوان پایتخت سیاسی هم شناخته می‌شود. این شهر که عنوان ثروتمندترین شهر اروپایی را با خود دارد، ۶۸/۱ میلیون نفر را در خودش جا داده است. شاخص کیفیت زندگی این شهر برابر ۴/۱۰۵ و شاخص زیرساخت شهری آن برابر۶/۱۰۲ است و در جایگاه دوم بهترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار گرفته. این در حالی است که در سال ۲۰۰۸ رتبه اول را در این فهرست در اختیار داشت.

 

 


 

ژنو در سوئیس

 

geneva1 بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

این شهر که در حال حاضر با شاخص زیرساخت ۲/۹۹ در جایگاه سوم این فهرست قرار دارد، دومین شهر پرجمعیت سوئیس است. جمعیت این شهر تا پپایان سال ۲۰۰۸ برابر ۱۸۶ هزار و ۸۲۵ نفر بوده و بیشترین جمعیت فرانسه زبان این کشور را در خودش جا داده است. ژنو در حقیقت به خاطر وجود مقر اصلی سازمان ملل متحد و صلیب سرخ در آن به عنوان مرکز جهانی دیپلماسی شناخته می‌شود. این شهر همچنین بر اساس آخرین آمار ششمین شهر مهم مالی و اقتصادی دنیا و بعد از شهرهایی مانند توکیو، شیکاگو، فرانکفورت و سیدنی است. ژنو اما در سال‌های اخیر عنوان پایتخت صلح جهان را هم به خود گرفته است.

 

 

 


 

ونکوور در کانادا

 

vancouver بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

بزرگ‌ترین بندر جنوب غربی ایالت بریتیش  کلمبیا، بعد از مرگ یک محقق انگلیسی به نام کاپیتان جرج ونکوور با این نام شناخته شد.جمعیت این شهر تا پایان سال ۲۰۰۸ برابر ۵۷۸ هزار و ۴۱ نفر بوده است. ونکوور با آمدن خط راه‌آهن در سال ۱۸۸۷ به سرعت رشد کرد و به یک شهر بزرگ تبدیل شد. این شهر این روزها با نام هالیوود شمالی به عنوان سومین مرکز تولید فیلم در شمال آمریکا بعد از لس‌آنجلس و نیویورک به حساب می‌آید. ونکوور که قرار است در سال ۲۰۱۰ میزبان بازی‌های المپیک زمستانی باشد، با شاخص زیرساخت شهری ۱۰۵ در جایگاه چهارم بهترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار گرفته است.

 

 

 


 

اوکلند در نیوزلند

 

Oakland بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

پنجمین شهر در این فهرست با القابی مانند شهر ملوانان و یا شهر ملکه شناخته می‌شود. این شهر که در شمال نیوزلند قرار گرفته، با جمعیت بیش از ۳/۱ میلیون نفر بزرگ‌ترین و پر جمعیت‌ترین شهر این کشور است. در دو دهه اخیر مهاجران آسیایی زیادی هم به این شهر آمده و در آن اقامت کرده‌اند. این شهر اولین بار در سال ۱۳۵۰ میلادی به خاطر حاصلخیزی زمین‌ها و آب و هوای مناسبش به عنوان مکانی برای زندگی مورد توجه مردم نیوزلند قرار گرفت. اوکلند حالا با شاخص زیر ساخت شهری ۱/۹۸ رتبه پنجم را در این فهرست بدست آورده است.

 

 


 

دوسلدورف در آلمان

 

dusseldorf tvtower large بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

یک شهر رویایی برای طرفداران نمایشگاه‌های هنری، مد و حتی نمایشگاه‌های تجاری که به خاطر وجود رودخانه راین همیشه گردشگران بسیــــاری را جلب می‌کند. دوسلدورف در واقع به دلیل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و جاذبه‌های توریستی خود به عنوان پایتخت اقتصادی آلمان شناخته می‌شود. در واقع نام این شهر را بر اساس نام رود کوچکی به نام دوسل که به رودخانه راین می‌ریزد، انتخاب کرده‌اند. این شهر با مساحتی در حدود ۲۱۷ کیلومتر مربع، ۵۸۲ هزار و ۲۲۲ نفر را در خودش جا داده است. شاخص زیر ساخت شهری دوسلدورف برابر ۱۰۵ است و رتبه آن در فهرست بهترین شهرهای دنیا برای زندگی در سال ۲۰۰۸ هم ششم بوده است.

 

 


 

مونیخ در آلمان

munich marienplatz بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

این شهر سومین شهر بزرگ آلمان بعد از برلین و هامبورگ است. مونیخ با جمعیت ۳۵/۱ میلیون نفری دارای ۲۵ بخش هم هست. نام این شهر در حقیقت از واژه قدیمی «مونخ» گرفته شده که به معنای راهب است. دلیل این نام‌گذاری هم به وجود راهب‌های زیادی که در گذشته در این شهر وجو داشته برمی‌گردد. مونیخ با مساحت بیش از ۳۱۰ کیلومتر مربع دارای شاخص زیر ساخت ۵/۱۰۶ است و در جایگاه هفتم این فهرست قرار دارد.
 

 


 

فرانکفورت در آلمان

 بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

بزرگ‌ترین شهر کشور آلمان مساحتی برابر ۳۱/۲۴۸ کیلومتر مربع دارد. این شهر با ۴۶ بخش و ناحیه دارای جمعیت ۶۷۰ هزار نفری است. فرانکفورت در زبان انگلیسی به معنای «راه عبور جوانمردان» است. این شهر به خاطر وجود مراکز با اهمیتی مانند بانک مرکزی اروپا و بانک فدرال آلمان، یکی از شهرهای مهم و بزرگ این کشور محسوب می‌شود تا جایی که فرودگاه بین‌المللی آن لقب شلوغ‌ترین فرودگاه بین‌المللی دنیا را گرفته است. شاخص زیر ساخت شهری فرانکفورت برابر ۸/۱۰۴ بوده و با یک پله صعود در جایگاه هشتم فهرست بهترین شهرهای دنیا برای سکونت قرار گرفته است.

 

 

 


 

برن در سوئیس

bern بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

پایتخت کشور سوئیس در واقع پنجمین شهر پرجمعیت این کشور بعد از زوریخ، ژنو، باسل و لوسان است. جمعیت این شهر با مساحت ۵۲ کیلومتر مربعی بیش از ۱۳۰ هزار نفر است. زبان رسمی برن آلمانی است اما به خاطر وجود سازمان‌های بین‌المللی، سفارت‌خانه‌ها و تعداد زیاد مهاجران، به زبان‌های مختلفی در این شهر صحبت می‌شود. این شهر امسال هم با رتبه نهم و بدون تغییر در فهرست بهترین شهرهای دنیا قرار گرفته است.

 

 


 

سیدنی در استرالیا

 

australia sydney opera house بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

بندر سیدنی بزرگ‌ترین شهر استرالیا است و جمعیتی برابر ۳۴/۴ میلیون نفر دارد. این شهر که در واقع اولین شهر مستعمره انگلستان در استرالیاست، در سال ۱۷۸۸ با این نام شناخته شد. این بندر در سواحل جنوب شرقی استرالیا قرار گرفته و با نام شهر بندرگاه هم شهرت دارد. سیدنی در واقع به خاطر «خانه اپرای سیدنی»، «پل بندرگاه» و سواحل زیبای خود در میان مردم دنیا محبوبیت پیدا کرده است. این شهر از طرفی میزبان رویدادهای ورزشی مهمی مانند بازی‌های امپراتوری انگلستان در سال ۱۹۳۸، بازی‌های المپیک تابستانی سال ۲۰۰۰ و بازی فینال جام جهانی ۲۰۰۳ راگبی هم بوده است. این بندر همچنین اولین شهر گران استرالیا و پانزدهمین شهر گران دنیا به حساب می‌آید. با این اوصاف حالا سیدنی در دهمین جایگاه فهرست بهترین شهرهای جهان برای زندگی قرار گرفته است.

 

 


 

کپنهاک در دانمارک

Copenhagen1 بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

پایتخت دانمارک با جمعیت حدود یک میلیون و ۱۵۴ هزار نفری در واقع بزرگ‌ترین شهر این کشور هم هست. این شهر در اویل قرن پانزدهم به عنوان پایتخت دانمارک انتخاب شد و در حال حاضر با ۳/۱ میلیون گردشگر در سال، پر بیننده‌ترین شهر شمال اروپا است. کپنهاک همچنین چهاردهمین مرکز تجارت دنیا و اولین در میان کشورهای اسکاندیناوی است. این شهر اما بیشتر به خاطر علوم زیستی، فناوری اطلاعات، صادرات و واردات و حتی امکان تحقیقات تخصصی به عنوان یکی از مراکز بزرگ اقتصادی جهان به حساب می‌آید. فرودگاه این شهر که بزرگ‌ترین فرودگاه کشورهای اسکاندیناوی است تنها ۱۴ دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد. این شهر که یکی از سازگارترین شهرهای دنیا با محیط زیست است، در حال حاضر یازدهمین شهر در این فهرست است.

 

 


 

ویلینگتون در نیوزلند

 

Wellington بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

این شهر پایتخت کشور نیوزلند است. ویلینگتون در جنوب غربی نیوزلند واقع شده و جمعیتی برابر ۴۷۳ هزار و ۷۰۰ نفر دارد. این شهر چهار بخش و منطقه متفاوت با آب و هوایی متغیر دارد. مساحت این شهر به حدود ۲۷۸ کیلومتر مربع می‌رسد و مرکز سیاسی و فرهنگی این کشور به حساب می‌آید. ویلینگتون که یک شهر بندری است و با نام‌های «شهر باد خیز» و یا «ولی وود» در دنیا شناخته می‌شود. این شهر با شاخص زیر ساخت ۳/۹۷ در جایگاه دوازدهم فهرست بهترین شهرهای دنیا قرار گرفته است.

 

 


 

آمستردام در هلند

 

amsterdam canals بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

پایتخت حاصلخیزترین کشور دنیا، بزرگ‌ترین شهر این کشور هم هست. آمستردام که در غرب هلند قرار دارد در واقع ششمین شهر بزرگ قاره اروپا هم هست. این شهر در اواخر قرن دوازدهم تنها دهکده‌ای کوچک برای ماهیگیری بود که چند سال بعد هم به مهم‌ترین بندر جهان تبدیل شد. آمستردام در حقیقت مرکز اقتصادی و فرهنگی این کشور بوده و هفت شرکت از ۵۰۰ شرکت بزرگ و معتبر دنیا را هم در خود جا داده است. پایتخت هلند به خاطر کاریزهای تاریخی، موزه ونگوک و البته کافی‌شاپ‌های متفاوت و جالبش در هر سال ۲/۴ میلیون نفر توریس را به این شهر می کشاند. این شهر حالا با مساحت ۲۱۹ کیلومتر مربعی خود مانند سال گذشته جایگاه سیزدهم این فهرست را به خودش اختصاص داه است.

 


 

بروکسل در بلژیک

 

brussels1 بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

این شهر پایتخت کشور بلژیک و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. این شهر اما از قرن دهم به تدریج رشد کرد و از پایان جنگ جهانی دوم به مهم‌ترین مرکز سیاست بین‌المللی دنیا تبدیل شد. در حال حاضر مقر اصلی اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی هم در این شهر قرار گرفته‌اند. بروکسل که سومین شهر اروپایی ثروتمند دنیاست، شهروندانی با زبان فرانسوی و آلمانی دارد. شاخص زیر ساخت این شهر برابر ۲/۱۰۱ بوده و رتبه چهاردهم را در این فهرست جدید دارد.

 

 


 

تورنتو در کانادا

 

toronto night skyline بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

این شهر پرجمعیت‌ترین شهر کانادا بوده و با ۵/۲ میلیون نفر جمعیت، پنجمین شهر پرجمعیت در آمریکای شمالی محسوب می‌شود. تورنتو در حقیقت پایتخت اقتصادی کانادا است و حتی بازار بورس آن به عنوان هفتمین بازار بورس دنیا انتخاب شده است. مهم‌ترین ویژگی این شهر آن است که یکی از شهرهای بزرگ جهان با بیشترین تعداد ساکنان غیر کانادایی که حدود ۴۹ درصد جمعیت آن را در اختیار دارند، به حساب می‌آید. تورنتو حالا با شاخص زیر ساخت شهری ۹/۱۰۱ در جایگاه پانزدهم این فهرست قرار دارد.

 


 

اوتاوا در کانادا

ottawa panorama1 بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

پایتخت کانادا با جمعیت حدود ۸۱۲ هزار نفری در واقع چهارمین شهر بزرگ این کشور است. این شهر در کنار رودخانه بزرگی به همین نام قرار گرفته و به خاطر قانون‌مداری شهروندانش در میان شهرهای اروپایی شهرت زیادی پیدا کرده است. اوتاوا دارای شورای مرکزی شهر است که این شورا از ۲۴ عضو تشکیل شده است. این شهر که مساحتی برابر ۲۷۷۸ هزار کیلومتر است و با شاخص زیر ساخت ۵/۹۸ و سه پله صعود از سال گذشته رتبه شانزدهم را در این فهرست دارد.

 

 


 

برلین در آلمان

berlin cathedral and بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

پایتخت کشور آلمان با جمعیت ۴/۳ میلیون نفری در واقع بزرگ‌ترین شهر اما دومین شهر از نظر جمعیت در این کشور به حساب می‌آید. این شهر مرکز فرهنگی، سیاسی، رسانه‌ای و علوم در سرتاسر اروپاست. برلین اما به خاطر وجود دانشگاه‌های معتبر، موسسات تحقیقاتی بزرگ، ورزشگاه‌ها و موزه‌های مشهور خود همیشه گردشگران زیادی را به این کشور می‌کشاند. مساحت این شهر برابر ۸۹۲ کیلومتر مربع است و امسال با یک پله سقوط نسبت به سال گذشته در جایگاه هفدهم این فهرست قرار گرفته است.

 

 


 

ملبورن در استرالیا

3 melbourne airport بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

معروف‌ترین شهر استرالیا که با جمعیت ۹/۳ میلیون نفری دومین شهر پرجمعیت این کشور است. این شهر معمولا میزبان کنفرانس‌ها و رویدادهای مهم بین‌المللی مانند بازی‌های المپیک تابستانی در سال ۱۹۵۶ و اجلاس جهانی اقتصاد در سال ۲۰۰۰ بوده و هست.ملبورن با مساحتی در حدود ۸۸۰۶ کیلومتر و یک پله سقوط در آخرین فهرست بهترین شهرهای جهان برای زندگی رتبه هجدهم را به خودش اختصاص داده است.

 

 


 

لوکزامبورگ

 

DS041108210520a500 بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

یک کشور کوچک که در واقع یک شهر بزرگ با حکومت یک کشور است. این کشور در همسایگی کشورهایی مانند بلژیک، فرانسه و آلمان قرار گرفته و جمعیتی برابر نیم میلیون نفر دارد. لوکزامبورگ اما در دسته کشورهای پیشرفته با اقتصاد توسعه یافته قرار دارد. این کشور با شاخص زیر ساخت ۳/۹۲ و دو پله سقوط از سال ۲۰۰۸ امسال در جایگاه نوزدهم این فهرست قرار گرفته است.

 

 


 

استکهلم در سوئد

 

Stockholm Gamla Stan بهترین شهرهای دنیا برای زندگی

پایتخت سوئد در واقع بزرگ‌ترین شهر این کشور هم هست. این شهر در حال حاضر با جمعیت ۳/۱ میلیون نفری پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است که ۲۱ درصد از جمعیت کل این کشور را در خود جا داده و از ۳۵ درصد محصولات تولید داخلی خود استفاده می کند. در حقیقت اولویت مصرف محصولات داخلی در این شهر یکی از ویژگی‌های مهم و متفاوت استکهلم است. این شهر از قرن سیزدهم مرکز فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای سوئد بوده است. استکهلم روی یک جزیره و در میان چهارده جزیره دیگر قرار گرفته است. درست به همین دلیل این شهر آب و هوایی جالب داشته و علاوه بر اینها به خاطر وجود ساختمان‌های تاریخی، معماری‌های زیبا، حاصلخیزی و پارک‌های بسیار زیادی که دارد به عنوان دومین شهر پر بیننده در میان کشورهای اسکاندیناوی، هر سال در حدود یک میلیون نفر گردشگر را جذب می‌کند. استکهلم حالا با شاخص زیر ساخت شهری ۵/۱۰۱ به عنوان بیستمین شهر دنیا از نظر زندگی انتخاب شده است.

با این اوصاف شاید بهتر باشد که یک بار دیگر فضای شهرمان را زیر ذره‌بین قرار بدهیم و درباره آنچه که در اطرافمان می‌گذرد تنها کمی فکر کنیم

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

خرید تریلر شماره 12 پردیس
 
Soroush Namjooyan | Create Your Badge
 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک
 
قالب وبلاگقالب وبلاگ